नेपाल आउने मनसुनी प्रणाली भारतको केरला आइपुग्यो

काठमाण्डाै,२१ जेठ ।
नेपालमा जेठ ३० गतेदेखि मनसुन सुरु हुने जल तथा माैसम विज्ञान विभागले जनाएको छ ।
नेपालमा आउने मनसुनी प्रणाली अहिले भारतको केरलामा आइपुगेको र जेठ ३० सम्ममा नेपाल आइपुग्ने मौसमविद् प्रतिभा मानन्धरले जानकारी दिइन् । उनका अनुसार नेपालमा आउने मनसुनी प्रणाली बंगालको खाडीमा विकास भएर हिजो बेलुका भारतको केरलामा आइपुगेको छ ।
त्यो प्रणाली एक हप्तामा नेपाल आइपुग्ने सम्भावना रहेको उनले बताइन् ।

सन् २०१० देखि २०२० सम्मको औसत विवरणअनुसार नेपालमा जुन १३ मा मनसुनी प्रणाली आइपुग्छ । यस वर्ष पनि जुन १३ अर्थात जेठ ३० गते आसपासमै नेपालमा आउने मौसमविद् मानन्धरले बताइन् । यस वर्षको मनसुनमा औसतभन्दा धेरै पानी पर्ने मौसम पूर्वानुमान महाशाखाले जनाएको छ । समयमै सुरु हुने मनसुन चार महिनासम्म रहने छ । अहिले वाग्मती प्रदेश, गण्डकी प्रदेश र सुदूरपश्चिम प्रदेशमा आंशिकदेखि सामान्य बादल लागेको छ भने अरु ठाउँको मौसम सामान्यतया सफा रहेको छ ।

अहिले पश्चिमी वायु र स्थानीय वायुको सामान्य प्रभाव रहेकोले केही ठाउँमा बादल लागेर सामान्य पानी पर्ने सम्भावना रहेको महाशाखाले जनाएको छ । प्रि–मनसुनको समय भएकाले दिउँसोपख केही ठाउँमा सामान्य पानी पर्ने भए पनि अबको तीन दिन ठूलो पानी पर्ने सम्भावना भने कम रहेको मौसमविद् मानन्धरकाे भनाइ छ ।